אנדאישה פריד – להרגיש שהעולם הוא המולדת שלך

Andeisha-Farid

האירוע: כנס 21 דקות 2010

תחום: פילוסופיה

"אנחנו מלמדים את ילדינו איך לחיות בשלום, אהבה, סובלנות והרמוניה ".

אנדאישה פריד נולד בשנת 1983,בעיר פרה באפגניסטן, לעובד ממשל.

בגיל 4 ברחה מארצה, יחד עם הוריה וחמשת אחיה ואחיותיה, והותירה אחריה מדינה הרוסה ממלחמת אזרחים ומהפלישה הסובייטית.

היא בילתה את השנים הראשונות שלה במחנה פליטים איראני, בלי מי שתייה נקיים, וללא מסגרת לימודית מסודרת. הוריה החליטו לשלוח אותה ללמוד בפקיסטן.

היא בילתה שש שנים בהוסטל במחנה פליטים. במהלך זמן זה,  החליטה לעזור לאמהות אפגניות ולילדים שלא היתה להם ההזדמנות ללמוד בבי"ס. בשנת 2002, עברה אנדאישה פאריד אל איסלמבאד להתחיל את לימודיה באוניברסיטה.

היא החלה לעבוד עם הקהילה המקומית בהתחלה בתור מורה, ומאוחר יותר כמנהלת ודוברת. אנדאישה עבדה עם ארגון ללא מטרות רווח אשר, בשיתוף עם ארגון צדקה בינלאומי, השיק תוכנית לחסות הילד, אשר אנדאישה מנהלת.

לאחר שהתוכנית הופעלה בהצלחה, חזרה אנדאישה לקאבול בשנת 2007 ויסדה את הארגון לחינוך הילד האפגני AFCECO. כיום, מנוהלים באמצעות הארגון 7 בתי יתומים באפגניסטן ו-2 בפקיסטן, בית ספר לבנות ושורה של מרכזי הדרכה ברחבי המדינה.

רשת התמיכה שלה כוללת שותפים בארה"ב, איטליה ואוסטרליה. בשנת 2008, לקחה אנדאישה פריד חלק בפרויקט חינוכי מטעם גולדמן סאקס אשר כלל 10,000 נשים, וסייע לה לשפר את כישורי הניהול הפיננסיים שלה.

עם הכשרה זו, היא החליטה לפנות לניהול פיננסי כדי לפקח באופן יעיל יותר על המשאבים של הארגונים אשר יסדה. כיום היא משלימה לימודי שפה בדארי, אנגלית, פשטו ואורדו. היא מעורבת באופן פעיל להבטיח זרם קבוע של תרומות כדי להגדיל את מספר הילדים אשר נעזרים בבתי היתומים אשר יסדה.

במדינה הרוסה על ידי עשרות שנים של מלחמה, אנדאישה פריד פעלה בנחישות בכל יום כאשר  היא בחוד החנית של המאמצים לשקם את המדינה ולחנך את הדורות החדשים.

בנוסף לאספקת מקום חם לישון ומזון, AFCECO מעודדת סובלנות וחינוך לדו קיום. ייתכן כי אחד הילדים האלה יהפוך למנהיג העתידי של אפגניסטן.

בחודש מרץ 2010 יצאה אנדאישה פריד לוושינגטון כדי לקבל את פרס אשר הוענק על ידי מישל אובמה. הילרי קלינטון התיחסה גם היא בנאומה לפרויקט של אנדאישה. מעמד הענקת הפרס שודר ב-NBC ו- Huffington Post כתב אודותיה.

http://eng.21min.org/speaker.asp?bio=1&id=48&speaker=אנדאישה%20Farid