ג'אקומו ריזולטי – הדדיות

ג'אקומו ריזולטי – הדדיות

Giacomo-Rizzolatti

האירוע: כנס  21 דקות 2009

תחום: מדע

"האושר של אחרים הוא האושר שלנו".

ג'אקומו ריזולטי נולד בקייב שבאוקראינה, בשנת 1937.

לאחר שסיים את לימודיו ברפואה באוניברסיטה של ​​פדובה, עם התמחות בנוירולוגיה, החל לעבוד באוניברסיטה זו תחת ההדרכה של טרזיאן. מאוחר יותר, המשיך לעבוד במכון לפיזיולוגיה באוניברסיטת פיזה, והשלים הכנה מדעית למאסטר באוניברסיטת המילטון, קנדה.

בשנת 1975 התמנה כפרופסור לפיזיולוגיה של האדם בבית הספר לרפואה פארמה, באותה מחלקה שבה עבד כעוזר מאז 1967. בשנים 1980-1981, הוא היה פרופסור אורח באוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה, ומאז 1995 הוא מדען אורח במרכז להדמית המוח של אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס (UCLA).

בשנת 1999 קיבל תואר כבוד מאוניברסיטת קלוד ברנרד בליון עבור לימודיו על תפקודים קוגניטיביים של מערכת התנועה.

הוא היה נשיא האגודה האיטלקית לנוירופסיכולוגיה, האגודה האירופית להתנהגות המוח, והחברה האיטלקית למדעים נוירונליים.

ריזולטי חבר במספר רב של ארגונים מדעיים בינלאומיים, מעביר סמינרים וכנסים ברחבי העולם, ופרסם עשרות ספרים ומאמרים.

בשנות ה-80 גילו ריזולטי וצוותו את קיומם של נוירוני מראה בקרב קופי Macaca, סוג של נוירונים אשר נמצא אצל פרימטים, כמה זני ציפורים, ובני אדם. נוירונים אלו מופעלים באופן סלקטיבי גם כאשר אנו מבצעים פעולה וגם כאשר אנו צופים באותה פעולה מתבצעת על ידי אחרים.

נוירוני המראה מופעלים במוחו של הצופה, כאילו הצופה עצמו עוסק בביצוע הפעולה. לאחר עבודה מאומצת, בשנת 1995 הדגים ריזולטי לראשונה את קיומה של מערכת זו בבני אדם.

הנוכחות של נוירוני המראה זוהתה באזורים הרבה יותר גדולים במוח מאשר צפו המדענים בהתחלה. מפעם לפעם הם מציגים מבנה שונים (פשוטים או מתוחכמים) בהתבסס על תופעה הרגשית שעוררה את התגובה העצבית: יש לנו כאן מערכת של תהודה המאפשרת לנו לקרוא ולהבין את כוונותיהם של אחרים כאילו היו שלנו.

הגילוי של נוירוני מראה מאפשר לנו לבצע קפיצה קדימה בידיעה של המוח האנושי ולבנות את היסודות כדי להבין את המנגנונים הקובעים את היחסים בין אנשים. שדה מחקר זה זורע אור על המנגנונים הביולוגיים המורכבים אשר עומדים בבסיס ההתנהגות החברתית של האדם.

http://eng.21min.org/speaker.asp?bio=1&id=8&speaker=Giacomo%20