ראיון עם ג'ובני ביניאמי- 21 דקות – 2009

ראיון עם ג'ובני ביניאמי- 21 דקות – 2009

YouTube Preview Image

פטריציו פאולטי: הוא נחשב אחד מחלוצי האסטרונומיה והחלל. אך ההקדשה שלו למדע לא סגרה אותו במגדל שן מנותק, נהפוך הוא, היא הפכה אותו לאחד המפיצים הנלהבים של התגליות האחרונות שנוגעות לשמיים. רבותי הנה לפניכם ג'ובאני ביניאמי.

ג'ובני ביניאמי: נתחיל מלהבין את מקומנו הנכון ביקום. אעשה זאת בהתחלה בעזרת משחק כדורגל הדרבי בין האדם והיקום.

גלילאו מתבונן בחלל ומגלה את ההוכחה הבטוחה לכך שקופרניקוס צדק, במובן שוונוס סובב סביב השמש, ושאם זה אכן כך, אמורים להיות לו שלבים בדיוק כמו לירח. הוא כותב הקסמטר אלגנטי בלטינית ובו הוא אומר: כוכב האהבה מחקה את השלבים של וונוס. ולכן, קופרניקוס צדק.

המצב נעשה קשה עבור האדם ואכן, בדרבי יקום – אדם, היקום 1, האדם 0. אבל הממזרים האלה מהיקום קונים קשר קדמי אנגלי מפורסם, שמו צ'ארלס דארווין, מאתיים וחמישים שנה מאוחר יותר, והוא, כמובן, אומר שאנחנו מקרה מאד מיוחד של שימפנזים, אין ויכוח ולכן – היקום 2, האדם 0.

לאחר מכן, בזמנים האחרונים, רק לפני כחצי מאה, מגיע האסטרופיזיקאי הגדול ביותר בכל הזמנים לדעתי, סיר פרד הויל, שמוכיח שאנו עשויים מאבק כוכבים. כלומר, צריך את הכוכבים, את התנורים התרמו-גרעיניים של הכוכבים שיוצרים מרכיבים יותר ויותר מורכבים – אני לא רוצה לשעמם – הם פשוט בונים  את כל האטומים מהם אנחנו מורכבים.

החומר ממנו אנו עשויים, כלומר כל מה שאנו רואים, הוא רק קמצוץ של מלח ביקום שלנו, התאוריה הזאת של ה"ביג-בנג", אבל זה מסביר רק 4% מהיקום, כל האטומים מהם אנו עשויים. על 96% הנותרים איננו יודעים דבר. מה שיוצא זה שהיקום בנוי ברובו הגדול מדברים שונים מאתנו ולכן, אנחנו לא במרכז. אנחנו באים מהשימפנזים, אנחנו מקרה מיוחד, בקיצור 3-0.

היום האסטרונומיה מתחילה – ואנו מגיעים לדברים קשים יותר – לתת תשובה לשאלה העתיקה כמו היקום שהיא: האם אנו לבדנו ביקום? ב-1995, כלומר לפני פחות מ-15 שנה, התגלה כוכב הלכת הראשון מחוץ למערכת השמש, כלומר כוכב הלכת הראשון שסובב סביב כוכב אחר.

נו באמת, אנחנו היחידים סביב השמש הזאת, שזה כוכב כלשהו, חסר מזל, כוכב ממש בנאלי? האם אנחנו הכוכב היחידי, המערכת היחידה? קשה להאמין. ואכן, מזה 15 שנה – האסטרונומים הם טובים – התחלנו לגלות כוכבים וגילינו כבר 403 – עד אתמול, אולי היום אנחנו כבר ב-404 – 38 מערכות שמש, כלומר מערכת כמו שלנו ובה הרבה כוכבי לכת סביב כוכב אחד, בקיצור, אנחנו מגלים אותם אחד אחרי השני.

מסקנה, בסופו של דבר ג'ורדאנו ברונו צדק. הוא כתב: קיימות אינספור שמשות, אינספור כוכבי לכת סובבים סביבן, העולמות האלה מאוכלסים על ידי יצורים חיים. גם כאן, אנחנו לא היחידים שיש להם כוכבי לכת ולכן, 4-0. די מספיק, נסגור.

האם ידעתם שמגיעות לכדור הארץ 40,000 טונות של חומר מהחלל החיצון? אם נלך "לקלף" כמה מהחומרים האלה, לחלק מהם יש חומרים אורגאניים, יש בהם סוכרים ויש בהם אפילו חומצות אמינו. לנו, מסיבה כלשהי, יש חוסר סימטריות חזקה בסיבוב של כדור הארץ, אותה חוסר הסימטריות נמצאת בחומצות האמינו של האסטרואידים, ואותן חומצות אמינו שמגיעות לכדור הארץ הן בעלות אותה חוסר סימטריות וזה, בואו נגיד, גורם לחשוב.

בנאס"א שלחו משימה, Star dust, אבק כוכבים, שהלכה לאסוף קצת אבק של כוכב השביט. כשניתחו את האבק של כוכב השביט, בפנים מצאו את הגליצין, אחד מ-20 חומצות האמינו מהן אנו עצמנו עשויים.

ובכן, מעבר לאטומים של הגוף שלנו, גם המולקולות המורכבות ביותר שלנו יכולות להגיע מהחלל החיצון הבין כוכבי. יכול להיות שאנו עצמנו צורת החיים החוצנית הראשונה שהתגלתה על פני כדור הארץ , החוצנים ממרס זה בעצם אנחנו ובאנו מהביג-בנג.

פטריציו פאולטי:

F.A.S.E – פילוסופיה, אמנות, מדע וכלכלה.
לא קיים אלא מקום אחד לחיים שלנו. אתה יכול לנסות להקרין את עצמך החוצה בעזרת הדימיון והמחשבה שלך, אבל הגוף הזה, המעטפת הזאת, מחייבת אותך היום להיות כאן, בכדור הארץ, עם החוקים שלו והכללים שלו, עם ההזדמנויות שלו.

קיימים שלושה כוחות שמחייבים את החיים שלנו לשלושה כיוונים: כוח אקטיבי, כוח פאסיבי, כוח מנטרל – אסור לתת למילים לבלבל אותנו, כי כל הכוחות האלה הם אקטיביים בחיים שלנו, הם יוצרים בחיים שלנו לחץ ומחייבים אותנו להרהר על הקיום שלנו. בכוחות האלה, מהיכולת שלנו להתנגד או להיכנע לחיוביות או לשליליות שקיימים בחיים שלנו, תלויה האיכות שאנחנו מצליחים כל החיים שלנו לקיים, רגע אחר רגע, מה שהופך אותנו ליותר או לפחות מעניינים ומפרים עבור האחרים.

אנחנו כולנו קשורים לאחרים. כל אחד מאתנו לא יכול אלא לנוע על גבי ציר שכבר שורטט עבורנו. הציר הזה הוא ציר הזמן, הציר של ההיסטוריה שלנו. אנחנו מנסים להעניק משמעות להתהוות שלנו. המשמעות הזאת מובעת היטב בכיוון השני, ללכת כלפי מעלה, אל עבר השאיפות העמוקות ביותר שלנו.