מייקל גזניגה – כל אדם הוא מחנך

מייקל גזניגה – כל אדם הוא מחנך

YouTube Preview Image

תנו לי לתת תמונה רחבה יותר.

הפסיכולוג הדגול דיוויד פרימק גילה את העובדה שלבני אנוש ישנה תכונה ייחודית, אשר אין לאף חיה אחרת, והיא שאנו מורים (פדגוגים), אנו מלמדים.

אנו המין היחיד שמלמד ומתקשר ידע לצעירים. ישנן תצפיות שדה טובות על כך ששימפנזים מלמדים את הצעירים, אולם הלכה למעשה הם אינם עושים זאת. לדוגמא, ראה אימא שימפנזה בוגרת, שמשתמשת באבן לפיצוח אגוז. אם נסתכל על התהליך הטבעי, הרי שזה לוקח לשימפנזה 10 שנים ללמוד כיצד לעשות זאת.

האמא יושבת עם התינוק והיא אינה מלמדת את התינוק הצעיר כיצד לעשות זאת. התינוק נאבק 10 שנים לפני שייהפך למומחה לפיצוח אגוזים. פרימק הראה שהתינוק האנושי יכול ללמוד זאת מהמבוגר תוך שבוע אחד, לא 10 שנים.

אם כך מדוע אין האימא השימפנזה מלמדת? היא הרי יודעת כמה זמן זה לוקח, אולי אין לה זיכרון של אפיזודות אלו בחיים.

בכל אופן, כל זאת אני מביא בכדי לומר שבני אנוש הינם מחנכים טבעיים, אנו מורים. מהרגע בו נולדת לימדו אותך אנשים דברים וכאשר אתה מהרהר על חייך כהורה, זה מה שאתה עושה. בני האדם הינם מחנכים טבעיים.

כך שאני מניח שהמטרה הגדולה ביותר היא להבנות מחדש את המבנה החברתי כך שהלימוד יזרום בצורה הטובה ביותר. כל זאת כיוון שאינך צריך לשכנע בני אנוש ללמד. זה מה שהננו, כך אנו "מגיעים מהמפעל". אנו אוהבים ללמד. לכן להפריע לתהליך זה וליצור מצבים חברתיים בהם מענישים על כך זה לא טוב.

אני חושב שאותם אנשים שבאמת מעוניינים בחינוך צריכים להתמודד עם הבעיות של תלות ברמה החברתית בצורה שהלימוד שכבר קיים בנו פשוט יזרום הלאה.

 

אמת נוספת היא שכולנו מתעניינים בנושאים גדולים ובמשמעות החיים.

במחקר קיימות סוגיות גדולות בנושא של גנטיקה לעומת למידה. אינך יכול להיכנס לשדה זה מבלי שתהיה לך רשימה של שאלות רהוטות. ייתכן ולא נגעת בשדה זה במשך 5 או 10 שנים, אולם אתה יכול להיכנס לחדר ומייד להתעדכן, משום שהשאלות לא השתנו.

מה שהשתנה הוא שקיים ידע חדש על השאלות. ברגע שאתה מוכן לראות זאת ולהעריך זאת, כל מה שעליך לעשות הוא ללמוד את "אוצר המילים" החדש ולהכניס אותו היישר לשאלות ששאלו מדענים, סופרים או הוגים מכל תחום ידע שהוא.

אז כן, אנו כל הזמן מעדכנים את הידע שלנו ואנו יכולים לעדכן אותו משום שהשאלה משתנה רק לעיתים נדירות.

 

שאלה: האם תוכל לומר באיטלקית "כל אדם הוא מחנך"  “Ogni oumo e’ un educatore”?

תשובה: איני יכול לעשות זאת, אני כל כך נורא בשפות. כאשר סיימתי את שיעורי הצרפתית שלי, המורה העביר אותי רק בתנאי שלעולם לא אדבר בשפה זו.

 

תודה.