משה אבלס – הגבול

Moshe-Abels

האירוע: כנס  21 דקות 2010

תחום: מדע

"שרשראות התגובה הנוירונליות אשר מהדהדות בחלקים שונים של המוח"

משה אבלס נולד בתל אביב בשנת 1936.
לאחר שירותו בחטיבת נח"ל מוצנח, למד באוניברסיטה העברית בירושלים.

הוא קיבל תואר שני במדעים בביצוע מחקר אודות השפעת הנשימה על גלי מוח ((EEG בהדרכת פרופ' י.ל. מאגנס, שהיה גם יועצו לדוקטורט בנושא מנגנוני סנכרון ואסנכרון של גלי מוח.

לאחר הדוקטורט, התמחה בהנדסה ביורפואית באוניברסיטת ג'ון הופקינס ומונה לחוקר, פרופסור חבר ולפרופסור לנוירופיזיולוגיה באוניברסיטה העברית.

במקביל, פרופ' אבלס מרצה גם באוניברסיטאות שונות בשוייץ וארה"ב  ומנחה את עבודתם של כ-20 סטודנטים לתואר שלישי אשר חוקרים את הנוירופיזיולוגיה הקשורה לנושא מנגנוני סנכרון ואסנכרון של גלי מוח.

במהלך הקריירה שלו, פרופ' אבלס ניהל את המחלקה לפיזיולוגיה באוניברסיטה עברית, את המכון הלאומי לחקר הפסיכולוגיה בישראל, ראש המרכז הבינתחומי לחישוביות עצבית, ראש המחלקה למדעי החיים של הקרן הלאומית למדע, ומנהל מכון לסלי וסוזן גונדה לחקר רב תחומי של המוח באוניברסיטת בר אילן (אשר נוסד בשנת 2002), תפקיד שהוא עדיין מחזיק.

"אין זה ידוע כיצד תפיסות, זיכרון וכוונות מיוצגים בפעילות העצבית במוח. המחקר שלנו מתמקד בגילוי ייצוגים אלה להבנת המנגנונים העצביים אשר יוצרים אותם. מאמץ כפול זה כולל את ההקלטה של הפעילות הרציפה של קבוצות נוירונים מקבילים במוחות של קופים, תוך שימוש בשיטות מתמטיות חדישות לניתוח ואימות ידע תיאורטי, וזאת דרך יצירת רשתות נוירונים המדמים את התהליכים של המוח".

משה אבלס זכה בפרסים רבים, כדוגמת פרס בק על שלושה מחקרים הקשורים לגלי מוח EEG, היה הראשון לזכות בפרס IAPI עבור מחקר המלווה בניתוח מחשב המדמה  פעילות עצבית, פרס מייסדי טבע על מחקרים יוצאי דופן בחקר המוח, ופרס מאת אוניברסיטת בר אילן.

הוא חבר כבוד של ארגון הבוגרים של אוניברסיטת ג'ון הופקינס ומחזיק מושב ארנסט ומונה שפיגל באוניברסיטה העברית בירושלים.

********                ********                 ********

באירוע עשרים ואחת דקות מארח פטריציו פאולטי מדי שנה דמויות עולמיות מובילות מתחומי המדע, הפילוסופיה, האמנות והכלכלה.