שלמה בן עמי – זהות

Shlomo Ben-Ami

האירוע: כנס  21 דקות 2009

תחום: פילוסופיה

"רק הדורות החדשים יוכלו לעשות פריצת דרך במשא ומתן".

שלמה בן עמי נולד למשפחה של יהודים ספרדים.
בשנת 1955 עלה עם משפחתו לישראל. הוא למד באוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת אוקספורד ושם קיבל תואר דוקטור בהיסטוריה.

מאמצע 1970 עבד במחלקה להיסטוריה באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן שימש כראש בית הספר להיסטוריה בשנים 1982-1986. שדה המחקר המרכזי שלו היה ההיסטוריה של המאה ה-20 בספרד, והביוגרפיה שכתב אודות  הדיקטטור הספרדי לשעבר, הגנרל פרימו דה ריברה (1923-1930), אשר פורסמה בשנת 1983, מוכרת עד היום כאחד המחקרים הגדולים בנושא זה.

לאחר מכן, הפנה את תשומת לבו להיסטוריה של ישראל והמזרח התיכון, למרות שחלק גדול מהפרסום שלו מגיע ממומחיותו בנושא הפוליטיקה בספרד בתקופה שבין שתי מלחמות העולם.

בשנים 1987 עד 1991, בטרם כניסתו לפוליטיקה, היה שגריר ישראל בספרד. בשנת 1996  נבחר לכנסת מטעם מפלגת העבודה. בשנת 1999, תחת ממשלת ברק, מונה לשר לביטחון פנים, ושנה לאחר מכן לשר החוץ, ומילא תפקידים אלו עד 2001, אז פרש מהפוליטיקה הפעילה בשל חילוקי דעות עם שרון.

הוא אחד הפוליטיקאים הישראלים המעורבים ביותר בתהליך השלום המורכב. בשנת 1991 השתתף בוועידת השלום במדריד ובשנת 2000 בוועידת קמפ דיוויד.

נכון לעכשיו, פרופ' בן עמי הוא סגן נשיא המרכז הבינלאומי לשלום בטולדו (TICpax), אשר מטרתו לתרום למניעה ולפתרון של סכסוכים אלימים או כאלו שעלולים להפוך לאלימים, וכן לחיזוק השלום, תוך מתן כבוד לדמוקרטיה וזכויות אדם.

כיצד ניתן להשיג שלום בר קיימא במזרח התיכון?

בן עמי סבור כי על ישראל להיות מרוצה בטריטוריה גיאוגרפית קטנה יותר אשר מכילה רוב יהודי ברור. פתרון זה אפשרי והוא עולה בקנה אחד עם הציונות המקורית, שאינה אימפריאליסטית, אלא מבוססת על לכידות תרבותית.

לדעתו של פרופ' בן עמי הסכסוך אינו מתרכז באיזורים טריטוריאליים, שלב זה לדעתו כבר הסתיים. מוקד הסכסוך קשור לגורמים אתיים, הנוגעים בנושאים כמו שורשים היסטוריים ודתיים וזיכרון, נושאים עליהם קשה להגיע להסכמה.

פתרון הסכסוך אינו יכול להגיע רק מלמעלה אלא חייב להתחיל בתוך התודעה של כל אדם, וזה בהחלט ידרוש הקרבה וויתורים כואבים. למרות שהשלום היה כבר מספר פעמים כמעט בר השגה, הממשלות הישראלית והפלסטינית לא הצליחו לקדם את השלום והמחיר שהוא דורש בקרב עמיהן.

********                ********                 ********

בועידת 21 דקות מארח פטריציו פאולטי מדי שנה דמויות עולמיות מובילות מתחומי המדע, הפילוסופיה, האמנות והכלכלה.