ד"ר טלי שרוט – האופטימיות / ראיון עם פטריציו פאולטי

ד"ר טלי שרוט – האופטימיות / ראיון עם פטריציו פאולטי

 

ד"ר טלי שרוט (Sharot) סיימה את לימודי הכלכלה והפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב ולאחר מכן עשתה את הדוקטורט שלה בפסיכולוגיה ובמדעי המוח באוניברסיטת ניו יורק. בשנת 2008 עברה ללונדון והשלימה פוסט דוקטורט ב- UCL (London's Global University). בהתחלה עבדה במרכז להדמיה מוחית של מרכז "וולקאם טראסט", מהמתקדמים בעולם בתחומו, וכיום היא חוקרת בצוות האקדמי של הפקולטה למדעי המוח באוניברסיטה זו.

המחקר שלה מתמקד בדרך בה רגשות, מוטיבציה ודינמיקה חברתית משפיעים על הציפיות שלנו, כלומר, משפיעים על ההחלטות שלנו ומשנים את הזכרונות שלנו.

על ידי ניתוח מנגנוני הזכרון, מדעני המוח מתמקדים במנגנונים שמווסתים זכרונות רגשיים. שרוט רוצה להבין למה הזכרונות של אירועים בעלי ערך רגשי חזק הינם חזקים, בעלי חיוניות יתרה ומתנדפים פחות בקלות מאשר אלה הנוגעים לאירועים בנאליים.

מדוע קל יותר לזכור משהו שקרה לפני שנים רבות מאשר לזכור משהו ארצי יותר שקרה אתמול בלילה? כמו כן, הדגים המחקר שלה את הקישור החזק בין אופי אופטימי והזכרונות הרגשיים. אנשים עם "התניה פסיכולוגית" זו רואים תמיד את הצד המואר של כל דבר, בגלל שהמוח שלהם מסרב להתנגח עם מצבים שליליים.

שרוט הצליחה לצפות בפעולה האונה הפרונטלית שבנושאים אופטימיים מפסיקה לפעול כאשר היא מוצאת את עצמה נאלצת לעבד מידע המוביל לדימוי של עתיד שהינו פחות חיובי מאשר זה שהיתה מעדיפה שיהיה.

עבודתה יצרה עניין מיוחד בעולם המדע והתפרסמה בכתבי העת המקצועיים החשובים ביותר ובכתבי עת נוספים. מחקר זה תפס במהרה את תשומת הלב של התקשורת. היא מוגדרת כאחד המומחים בעלי הידע המוביל אודות ה"טריקים" בהם משתמש המוח שלנו כדי לראות הכל דרך עדשות ורודות, בגלל הדחף העדיף אותו נותנות עדשות ורודות.
טריקים אלה היא מתארת ומסבירה בספרה 'אשליה אופטימית'.

המחקר שלה קיבל פרסים, מלגות וברכות מעמיתים למקצוע באקדמיה הבריטית ובמרכז "וולקאם טראסט".